The Ducati Monster 1100 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 93.60 HP (67,96 kW)) @ 7500 RPM, 75.90 Nm (7.7 kgf-m or 56.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key consideration. The Ducati Monster 1100 features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel control system, ensuring good mileage during your journeys.
Proper upkeep is essential to maintain your Ducati Monster 1100 running smoothly. Popular maintenance parts involve batteries. By using genuine parts, your Monster 1100 can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster 1100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) |
| Power: | 93.60 HP (67,96 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 75.90 Nm (7.7 kgf-m or 56.0 ft.lbs |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 169.0 kg (370,74 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |