The Kymco 125 Crusier is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 124.20 ccm (7,54 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.53 HP (8,36 kW)) @ 9500 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an important factor. The Kymco 125 Crusier is fitted with a fuel tank and features a OHC fuel management system, giving optimal range on the road.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Kymco 125 Crusier performing at its best. Frequently replaced components comprise sprockets. By using genuine parts, your 125 Crusier can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kymco 125 Crusier Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7,54 cubic inches) |
| Power: | 11.53 HP (8,36 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 152.0 kg (333,42 pounds) |
| Length: | 2183 mm (85,47 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |