The Factory Bike Desert YR 250 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 249.80 ccm (15,16 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36.5 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical consideration. The Factory Bike Desert YR 250 comes with a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank, ensuring excellent range for your adventures.
Regular maintenance is key to maintain your Factory Bike Desert YR 250 in top condition. Essential service parts include oil filters. Through proper maintenance, your Desert YR 250 can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Factory Bike Desert YR 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 140/80 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.80 ccm (15,16 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |