The Blata Elite 42 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 39.80 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.15 HP (2,99 kW)) @ 10300 RPM, 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
When out on the road, the tank size is a critical consideration. The Blata Elite 42 is equipped with a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, giving efficient performance for your adventures.
Preventative care is crucial for keeping your Blata Elite 42 operating reliably. Common service items include brake pads. With regular servicing, your Elite 42 will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Blata Elite 42 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - 6.5 and the Rear Tyre size is 110/50 - 6.5 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.80 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 4.15 HP (2,99 kW)) @ 10300 RPM |
| Torque: | 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 21.5 kg (47,16 pounds) |
| Length: | 960 mm (37,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |