The Big Bear Choppers Devils Advocate 100 EFI is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW, 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an essential aspect. The Big Bear Choppers Devils Advocate 100 EFI is equipped with a 22.71 litres (5,97 gallons) fuel tank, offering excellent performance on the road.
Proper upkeep is important for keeping your Big Bear Choppers Devils Advocate 100 EFI in peak form. Frequently replaced components consist of air filters. With the right parts, your Devils Advocate 100 EFI will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Big Bear Choppers Devils Advocate 100 EFI Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 280/80 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.71 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 2794 mm (109,45 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston caliper BrakeDrive system |