The Veli 50 QT is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.43 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 48.0 km/h (29,65 mph)
For longer journeys, the fuel system is an essential factor. The Veli 50 QT comes with a 3.20 litres (0,85 gallons) fuel tank, providing efficient fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is essential for keeping your Veli 50 QT operating reliably. Regular replacement items include clutch plates. Using quality components, your 50 QT will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.43 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 48.0 km/h (29,65 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.20 litres (0,85 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 72.0 kg (157,91 pounds) |
| Length: | 1700 mm (66,57 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |