The Keeway Supershadow 250 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 17.70 HP (12,84 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an important feature. The Keeway Supershadow 250 comes with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank, offering good fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is vital for maintaining your Keeway Supershadow 250 running smoothly. Frequently replaced components include clutch plates. With the right parts, your Supershadow 250 can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Keeway Supershadow 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 17.70 HP (12,84 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2225 mm (87,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |