The Moto Guzzi Quota 1100 ES is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 6400 RPM, 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 3800 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is necessary for maintaining your Moto Guzzi Quota 1100 ES performing at its best. Common service items involve air filters. Using quality components, your Quota 1100 ES will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 3800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 245.0 kg (537,40 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |