The Moto Guzzi V7 Caf Classic is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 744.00 ccm (45,17 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
During extended trips, the gas tank is a critical feature. The Moto Guzzi V7 Caf Classic is equipped with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel delivery system, offering efficient range during your journeys.
Scheduled maintenance is key for keeping your Moto Guzzi V7 Caf Classic in peak form. Popular maintenance parts comprise drive chains. With the right parts, your V7 Caf Classic will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi V7 Caf Classic Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45,17 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 54.70 Nm (5,57 kgf-m or 40,10 ft.lbs) @ 3600 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | 2185 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |