The BMW G 650 Xchallenge is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 652.00 ccm (39,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 52.29 HP (38,01 kW)) @ 7000 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5250 RPM and a top speed of 165.0 km/h (101,99 mph)
For longer journeys, the gas tank is a key aspect. The BMW G 650 Xchallenge is fitted with a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank, ensuring consistent mileage for your adventures.
Proper upkeep is crucial for maintaining your BMW G 650 Xchallenge performing at its best. Essential service parts include brake pads. Through proper maintenance, your G 650 Xchallenge can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for BMW G 650 Xchallenge Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 140/80 - 18 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39,59 cubic inches) |
| Power: | 52.29 HP (38,01 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 165.0 km/h (101,99 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 144.0 kg (315,91 pounds) |
| Length: | 2205 mm (86,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. Optional ABS |