The Motorhispania Duna 125 Off Road is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 8600 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a key feature. The Motorhispania Duna 125 Off Road is equipped with a 7.80 litres (2,05 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel control system, ensuring good range for your adventures.
Routine service is key for ensuring your Motorhispania Duna 125 Off Road running smoothly. Common service items comprise spark plugs. Through proper maintenance, your Duna 125 Off Road will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Motorhispania Duna 125 Off Road Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 120/80 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 8600 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.80 litres (2,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 2010 mm (78,70 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Tecme |
| Rear Brakes: | Single disc. Tecme |