The Kawasaki G3SS is a 2 stroke, Classic bike with a 89.00 ccm (5,40 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.50 HP (7,66 kW)) @ 8000 RPM, 0.98 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 104.6 km/h (64,68 mph)
For weekend adventures, the gas tank is a critical aspect. The Kawasaki G3SS includes a 8.60 litres (2,26 gallons) fuel tank and utilizes a Rotary valves fuel delivery system, giving consistent range for your rides.
Routine service is essential for keeping your Kawasaki G3SS performing at its best. Regular replacement items involve sprockets. With regular servicing, your G3SS will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki G3SS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 2.75 - 18 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 89.00 ccm (5,40 cubic inches) |
| Power: | 10.50 HP (7,66 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 0.98 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 104.6 km/h (64,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.60 litres (2,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Rotary valves |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1972 |
| Weight: | 83.0 kg (182,09 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |