The Kymco Jetix 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 1.50 HP (1,09 kW)) @ 6500 RPM, 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important feature. The Kymco Jetix 50 includes a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank and features a OHC fuel injection system, ensuring efficient fuel economy for your adventures.
Preventative care is necessary for ensuring your Kymco Jetix 50 operating reliably. Popular maintenance parts comprise brake pads. Using quality components, your Jetix 50 can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kymco Jetix 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 70/90 - 17 and the Rear Tyre size is 80/90 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 1.50 HP (1,09 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 8.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 99.0 kg (217,21 pounds) |
| Length: | 1995 mm (78,11 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |