The Aprilia Sonic Gp 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.26 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel capacity is a key feature. The Aprilia Sonic Gp 50 is equipped with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, providing efficient mileage on the road.
Preventative care is crucial for ensuring your Aprilia Sonic Gp 50 in peak form. Common service items include spark plugs. With regular servicing, your Sonic Gp 50 will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.26 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 0.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 48.3 km/h (29,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 1999 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 155m with hydraulic transmission |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). drum brake110 m with mechanic transmission |