The Hyosung GT125 Naked GT125 Comet is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.21 HP (10,35 kW)) @ 10500 RPM, 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical consideration. The Hyosung GT125 Naked GT125 Comet is equipped with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, giving optimal fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is vital for ensuring your Hyosung GT125 Naked GT125 Comet in top condition. Popular maintenance parts involve air filters. With regular servicing, your GT125 Naked GT125 Comet can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.21 HP (10,35 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |