The Honda CL 175 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 174.00 ccm (10,57 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 19.00 HP (13,83 kW)) @ 9500 RPM and a top speed of 128.7 km/h (79,60 mph)
When out on the road, the gas tank is a critical feature. The Honda CL 175 includes a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel delivery system, providing good efficiency on the road.
Regular maintenance is important for maintaining your Honda CL 175 in peak form. Essential service parts involve sprockets. Using quality components, your CL 175 will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Honda CL 175 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18. and the Rear Tyre size is 3.25 - 18. so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 174.00 ccm (10,57 cubic inches) |
| Power: | 19.00 HP (13,83 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 128.7 km/h (79,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1972 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | 1966 mm (77,01 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |