The Bimota Tesi 2D is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 8000 RPM, 92.20 Nm (9,35 kgf-m or 67,66 ft.lbs) @ 6300 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key factor. The Bimota Tesi 2D is fitted with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel control system, ensuring consistent fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is important to keep your Bimota Tesi 2D operating reliably. Popular maintenance parts include batteries. Through proper maintenance, your Tesi 2D can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Bimota Tesi 2D Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 92.20 Nm (9,35 kgf-m or 67,66 ft.lbs) @ 6300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |