The Harley Davidson FLSTN Softail Deluxe is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the fuel system is a key consideration. The Harley Davidson FLSTN Softail Deluxe is equipped with a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, ensuring good mileage on the road.
Preventative care is necessary to maintain your Harley Davidson FLSTN Softail Deluxe running smoothly. Popular maintenance parts consist of fuel filters. With regular servicing, your FLSTN Softail Deluxe can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLSTN Softail Deluxe Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - 16 and the Rear Tyre size is MU85 - B16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 120.68 Nm (12,24 kgf-m or 88,56 ft.lbs) @ 2850 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 316.0 kg (693,22 pounds) |
| Length: | 2405 mm (94,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston |