The KTM 640 Duke II Black is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 625.00 ccm (37,95 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.64 HP (39,00 kW)) @ 6750 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key factor. The KTM 640 Duke II Black comes with a 11.20 litres (2,95 gallons) fuel tank and features a OHC fuel delivery system, providing consistent efficiency for your adventures.
Regular maintenance is vital to keep your KTM 640 Duke II Black in top condition. Popular maintenance parts consist of brake pads. By using genuine parts, your 640 Duke II Black will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for KTM 640 Duke II Black Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (37,95 cubic inches) |
| Power: | 53.64 HP (39,00 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.20 litres (2,95 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 152.0 kg (333,42 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |