The Peugeot Geopolis 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a 398.90 ccm (24,22 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 24.00 HP (17.5 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential feature. The Peugeot Geopolis 400 comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, providing consistent performance during your journeys.
Routine service is essential for keeping your Peugeot Geopolis 400 in top condition. Popular maintenance parts involve batteries. Using quality components, your Geopolis 400 will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Peugeot Geopolis 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 16 and the Rear Tyre size is 150/60 - 14 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 398.90 ccm (24,22 cubic inches) |
| Power: | 24.00 HP (17.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | 2152 mm (84,28 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |