The Suzuki Katana R50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.88 HP (2,79 kW)) @ 6500 RPM, 3.40 Nm (0,30 kgf-m or 2,49 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical factor. The Suzuki Katana R50 is fitted with a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank, delivering efficient range on the road.
Routine service is essential for maintaining your Suzuki Katana R50 in peak form. Frequently replaced components consist of air filters. By using genuine parts, your Katana R50 will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.88 HP (2,79 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 3.40 Nm (0,30 kgf-m or 2,49 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 8.1:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 89.0 kg (195,22 pounds) |
| Length: | 1865 mm (73,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |