The Kreidler Martinique is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.80 HP (7.9 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical feature. The Kreidler Martinique includes a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank, giving excellent mileage during your journeys.
Preventative care is essential to keep your Kreidler Martinique in top condition. Essential service parts comprise sprockets. Using quality components, your Martinique will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kreidler Martinique Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 110/80 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 10.80 HP (7.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 138.0 kg (302,68 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |