The Veli VL150 11 is a 4 stroke, Classic bike with a 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.72 HP (7,76 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is key for keeping your Veli VL150 11 operating reliably. Essential service parts consist of brake pads. Using quality components, your VL150 11 can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7,76 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 113.0 kg (247,85 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |