The Kreidler Supermoto 250 DD is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 20.11 HP (14.7 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important factor. The Kreidler Supermoto 250 DD is fitted with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, offering optimal performance for your rides.
Regular maintenance is key to keep your Kreidler Supermoto 250 DD performing at its best. Common service items consist of clutch plates. By using genuine parts, your Supermoto 250 DD will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kreidler Supermoto 250 DD Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 20.11 HP (14.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |