The PGO BuBu 100 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 101.00 ccm (6,13 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.64 HP (5,57 kW)) @ 8000 RPM, 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key consideration. The PGO BuBu 100 is fitted with a 6.70 litres (1,76 gallons) fuel tank, offering consistent performance during your journeys.
Routine service is important to keep your PGO BuBu 100 in peak form. Regular replacement items consist of fuel filters. Through proper maintenance, your BuBu 100 can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 101.00 ccm (6,13 cubic inches) |
| Power: | 7.64 HP (5,57 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.70 litres (1,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |