The Generic XOR 50 AT and T Williams is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 1.54 HP (1,09 kW)) @ 5000 RPM, 3.16 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an essential feature. The Generic XOR 50 AT and T Williams comes with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, giving optimal performance for your rides.
Regular maintenance is crucial to keep your Generic XOR 50 AT and T Williams in peak form. Common service items involve sprockets. With regular servicing, your XOR 50 AT and T Williams can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Generic XOR 50 AT and T Williams Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 1.54 HP (1,09 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 3.16 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 92.0 kg (201,79 pounds) |
| Length: | 1770 mm (69,35 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |