The Hyosung GT650R TTC is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 76.43 HP (55,52 kW)) @ 9000 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is a key consideration. The Hyosung GT650R TTC features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, ensuring efficient range for your adventures.
Preventative care is crucial to maintain your Hyosung GT650R TTC running smoothly. Regular replacement items include batteries. Through proper maintenance, your GT650R TTC will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT650R TTC Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 76.43 HP (55,52 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |