The Linhai 90 PY is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 86.00 ccm (5,22 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 5.09 HP (3.7 kW, 5.50 Nm (0.6 kgf-m or 4.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical aspect. The Linhai 90 PY is equipped with a 4.90 litres (1,28 gallons) fuel tank, offering reliable range for your adventures.
Routine service is key for maintaining your Linhai 90 PY performing at its best. Popular maintenance parts involve brake pads. Through proper maintenance, your 90 PY can maintain great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 86.00 ccm (5,22 cubic inches) |
| Power: | 5.09 HP (3.7 kW |
| Torque: | 5.50 Nm (0.6 kgf-m or 4.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.90 litres (1,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 61.0 kg (133,83 pounds) |
| Length: | 1540 mm (60,30 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |