The Vespa PX 125 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 123.40 ccm (7,49 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 6600 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 87.0 km/h (53,83 mph)
During extended trips, the fuel system is an essential consideration. The Vespa PX 125 is equipped with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, providing efficient range for your rides.
Routine service is important for keeping your Vespa PX 125 in top condition. Popular maintenance parts include drive chains. With regular servicing, your PX 125 can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Vespa PX 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 11 and the Rear Tyre size is 120/70 - 10 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.40 ccm (7,49 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 6600 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 87.0 km/h (53,83 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | 1810 mm (70,94 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |