The Keeway Partner 100 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 97.00 ccm (5,89 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.16 HP (4,48 kW)) @ 7500 RPM, 6.60 Nm (0,70 kgf-m or 4,88 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 70.0 km/h (43,28 mph)
For weekend adventures, the gas tank is an important factor. The Keeway Partner 100 comes with a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, offering excellent performance during your journeys.
Scheduled maintenance is essential for ensuring your Keeway Partner 100 running smoothly. Regular replacement items consist of spark plugs. Through proper maintenance, your Partner 100 will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 97.00 ccm (5,89 cubic inches) |
| Power: | 6.16 HP (4,48 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 6.60 Nm (0,70 kgf-m or 4,88 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 8.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 70.0 km/h (43,28 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 1950 mm (76,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |