The Jincheng JC 150 T Eupolo is a 4 stroke, Scooter bike with a Oil and air cooled 152.00 ccm (9,23 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 15.00 HP (10.9 kW and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For daily commuting, the gas tank is an essential factor. The Jincheng JC 150 T Eupolo is fitted with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, giving excellent efficiency during your journeys.
Regular maintenance is key for maintaining your Jincheng JC 150 T Eupolo in peak form. Essential service parts consist of oil filters. Using quality components, your JC 150 T Eupolo will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 152.00 ccm (9,23 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | 2122 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |