The Bajaj Kristal is a 4 stroke, Scooter bike with a 95.00 ccm (5,77 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 7.21 HP (5,27 kW)) @ 7500 RPM, 7.66 Nm (0,80 kgf-m or 5,67 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
When riding, the fuel capacity is a key feature. The Bajaj Kristal is fitted with a 4.50 litres (1,18 gallons) fuel tank, providing efficient mileage for your rides.
Scheduled maintenance is vital for ensuring your Bajaj Kristal performing at its best. Common service items comprise batteries. With the right parts, your Kristal can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Bajaj Kristal Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 10 4PR - - and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 95.00 ccm (5,77 cubic inches) |
| Power: | 7.21 HP (5,27 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.66 Nm (0,80 kgf-m or 5,67 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.50 litres (1,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 99.0 kg (217,21 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |