The Hero Honda Passion Pro is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 97.50 ccm (5,92 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.37 HP (5,37 kW)) @ 7500 RPM, 8.04 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important aspect. The Hero Honda Passion Pro features a 12.80 litres (3,36 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel injection system, giving optimal efficiency during your journeys.
Proper upkeep is vital to keep your Hero Honda Passion Pro operating reliably. Essential service parts comprise drive chains. With the right parts, your Passion Pro will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Hero Honda Passion Pro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 97.50 ccm (5,92 cubic inches) |
| Power: | 7.37 HP (5,37 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.04 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.80 litres (3,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |