The Kymco Grand King 125 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
Routine service is necessary for maintaining your Kymco Grand King 125 in top condition. Essential service parts comprise sprockets. With the right parts, your Grand King 125 can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kymco Grand King 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.50 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |