The Piaggio X8 125 Street is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.30 HP (7,46 kW)) @ 8000 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an important consideration. The Piaggio X8 125 Street comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, delivering reliable range for your adventures.
Scheduled maintenance is important to keep your Piaggio X8 125 Street operating reliably. Popular maintenance parts involve drive chains. By using genuine parts, your X8 125 Street will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Piaggio X8 125 Street Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.30 HP (7,46 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |