The Veli VL 110 GY is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 110.00 ccm (6,68 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.63 HP (4,08 kW)) @ 6000 RPM and a top speed of 65.0 km/h (40,20 mph)
Preventative care is vital for maintaining your Veli VL 110 GY performing at its best. Frequently replaced components involve fuel filters. By using genuine parts, your VL 110 GY will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 110.00 ccm (6,68 cubic inches) |
| Power: | 5.63 HP (4,08 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 65.0 km/h (40,20 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 60.0 kg (131,64 pounds) |
| Length: | 1440 mm (56,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |