The Blata Blatino is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 27.00 ccm (1,64 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.00 HP (5,77 kW)) @ 7800 RPM, 1.92 Nm (0,20 kgf-m or 1,39 ft.lbs) @ 6600 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential consideration. The Blata Blatino is fitted with a 1.30 litres (0,34 gallons) fuel tank, providing excellent range for your rides.
Regular maintenance is crucial for ensuring your Blata Blatino operating reliably. Popular maintenance parts consist of fuel filters. With regular servicing, your Blatino will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Blata Blatino Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 40/5 - 2. and the Rear Tyre size is 40/5 - 2. so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 27.00 ccm (1,64 cubic inches) |
| Power: | 8.00 HP (5,77 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 1.92 Nm (0,20 kgf-m or 1,39 ft.lbs) @ 6600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.30 litres (0,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 15.5 kg (34,03 pounds) |
| Length: | 875 mm (34,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |