The KTM 690 Supermoto is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 653.70 ccm (39,69 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 63.02 HP (45,77 kW)) @ 7500 RPM, 65.00 Nm (6,57 kgf-m or 47,66 ft.lbs) @ 6550 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical consideration. The KTM 690 Supermoto is equipped with a 13.20 litres (3,47 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel control system, offering reliable mileage for your adventures.
Proper upkeep is crucial for ensuring your KTM 690 Supermoto in peak form. Common service items comprise air filters. Through proper maintenance, your 690 Supermoto will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for KTM 690 Supermoto Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 653.70 ccm (39,69 cubic inches) |
| Power: | 63.02 HP (45,77 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 65.00 Nm (6,57 kgf-m or 47,66 ft.lbs) @ 6550 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.20 litres (3,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 152.0 kg (333,42 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |