The Keeway Flash 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a 49.26 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.44 HP (2,49 kW)) @ 7000 RPM, 3.92 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
During extended trips, the fuel capacity is a key aspect. The Keeway Flash 50 comes with a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank, providing consistent fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Keeway Flash 50 operating reliably. Essential service parts include air filters. Using quality components, your Flash 50 will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Keeway Flash 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 10 and the Rear Tyre size is 3,50 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.26 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.44 HP (2,49 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 3.92 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 6.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 81.0 kg (177,71 pounds) |
| Length: | 1695 mm (66,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |