The Diamo Aero GTX50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2,59 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 48.3 km/h (29,85 mph)
When riding, the fuel capacity is a critical factor. The Diamo Aero GTX50 includes a 7.57 litres (1,99 gallons) fuel tank, ensuring good mileage on the road.
Regular maintenance is vital for keeping your Diamo Aero GTX50 in top condition. Frequently replaced components include spark plugs. By using genuine parts, your Aero GTX50 can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2,59 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 48.3 km/h (29,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.57 litres (1,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 112.9 kg (247,76 pounds) |
| Length: | 1854 mm (72,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |