The Qlink XF 200 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 199.00 ccm (12,08 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 15.40 HP (11.2 kW, 14.50 Nm (1,49 kgf-m or 10,65 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential factor. The Qlink XF 200 is fitted with a 10.59 litres (2,79 gallons) fuel tank, giving good performance on the road.
Scheduled maintenance is necessary to maintain your Qlink XF 200 in peak form. Common service items involve sprockets. By using genuine parts, your XF 200 can keep delivering reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Qlink XF 200 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 21 and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12,08 cubic inches) |
| Power: | 15.40 HP (11.2 kW |
| Torque: | 14.50 Nm (1,49 kgf-m or 10,65 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.59 litres (2,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 122.9 kg (269,65 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |