The Italjet Velocifero 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 5.00 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important consideration. The Italjet Velocifero 50 features a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, offering efficient mileage on the road.
Preventative care is important for ensuring your Italjet Velocifero 50 running smoothly. Common service items include brake pads. Using quality components, your Velocifero 50 can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Italjet Velocifero 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 10 and the Rear Tyre size is 100/90 - 10 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 5.00 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 72.0 kg (157,91 pounds) |
| Length: | 1670 mm (65,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |