The Voxan Roadster is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM, 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 223.0 km/h (137,91 mph)
When riding, the gas tank is an important factor. The Voxan Roadster is fitted with a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank, offering reliable range for your adventures.
Proper upkeep is crucial for maintaining your Voxan Roadster running smoothly. Common service items involve oil filters. With the right parts, your Roadster will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Voxan Roadster Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 223.0 km/h (137,91 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |