The Kawasaki EN 500 Vulcan is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 9000 RPM, 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 7200 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
For daily commuting, the tank size is a key feature. The Kawasaki EN 500 Vulcan is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, giving good efficiency during your journeys.
Proper upkeep is vital for maintaining your Kawasaki EN 500 Vulcan operating reliably. Frequently replaced components involve fuel filters. Through proper maintenance, your EN 500 Vulcan will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 7200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 174.0 kg (381,68 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |