The Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1294.00 ccm (78,57 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 6000 RPM, 118.00 Nm (11,94 kgf-m or 86,57 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an important factor. The Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture comes with a fuel tank and uses a DOHC fuel control system, providing good performance on the road.
Preventative care is crucial for maintaining your Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture running smoothly. Popular maintenance parts consist of oil filters. Using quality components, your XVZ 1300 TF Royal Star Venture will keep providing great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - 16 71H and the Rear Tyre size is 150/90 - 15 M/C 74H so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1294.00 ccm (78,57 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 118.00 Nm (11,94 kgf-m or 86,57 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 377.0 kg (826,94 pounds) |
| Length: | 2705 mm (105,97 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |