The Kawasaki Eliminator 125 is a 4 stroke, Custom bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 9500 RPM, 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 8000 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For longer journeys, the fuel system is an important factor. The Kawasaki Eliminator 125 features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, providing consistent range for your adventures.
Routine service is important to keep your Kawasaki Eliminator 125 operating reliably. Popular maintenance parts consist of drive chains. With the right parts, your Eliminator 125 can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Eliminator 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 17 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 128.0 kg (280,79 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |