The Kreidler Street 125 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.50 HP (8,36 kW)) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important factor. The Kreidler Street 125 features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, giving efficient mileage on the road.
Regular maintenance is vital for keeping your Kreidler Street 125 running smoothly. Essential service parts involve drive chains. With the right parts, your Street 125 will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kreidler Street 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 140/70 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.50 HP (8,36 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 159.0 kg (348,75 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |