The Suzuki Intruder Classic 800 is a 4 stroke, Classic bike with a 805.00 ccm (48,87 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 50.95 HP (37.2 kW, 68.00 Nm (6.9 kgf-m or 50.2 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical aspect. The Suzuki Intruder Classic 800 features a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, delivering consistent fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is crucial for ensuring your Suzuki Intruder Classic 800 operating reliably. Regular replacement items consist of fuel filters. By using genuine parts, your Intruder Classic 800 will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (48,87 cubic inches) |
| Power: | 50.95 HP (37.2 kW |
| Torque: | 68.00 Nm (6.9 kgf-m or 50.2 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 246.0 kg (539,59 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |