The PGO BuBu 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 106.00 ccm (6,44 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.52 HP (6,87 kW)) @ 7750 RPM, 9.10 Nm (0,90 kgf-m or 6,67 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential consideration. The PGO BuBu 125 comes with a 6.70 litres (1,76 gallons) fuel tank, ensuring optimal efficiency for your adventures.
Proper upkeep is essential for ensuring your PGO BuBu 125 operating reliably. Common service items involve spark plugs. By using genuine parts, your BuBu 125 will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 106.00 ccm (6,44 cubic inches) |
| Power: | 9.52 HP (6,87 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 9.10 Nm (0,90 kgf-m or 6,67 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.70 litres (1,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 101.0 kg (221,59 pounds) |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |