The Moto Guzzi California 1100 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 75.00 HP (54,43 kW)) @ 6400 RPM, 91.20 Nm (9,25 kgf-m or 66,96 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is important for maintaining your Moto Guzzi California 1100 performing at its best. Essential service parts comprise sprockets. With regular servicing, your California 1100 can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 75.00 HP (54,43 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 91.20 Nm (9,25 kgf-m or 66,96 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 245.0 kg (537,40 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |